Navigation Menu+

Fenomen prosto z Japonii

W świecie finansów mieliśmy do czynienia z wieloma ciekawymi koncepcjami. Jednak to co stworzył japoński haker Satoshi Nakamoto przeszło wszelkie oczekiwania. Stworzył on bowiem zupełnie nową walutę, która zyskuje coraz większą popularność w wirtualnym świecie.

Bitcoin, bo tym mowa, to kryptowaluta funkcjonująca w internecie. Ma ona zastosowanie standardowej waluty, którą możemy znaleźć w naszych portfelach. Jednak istnieją pewne znaczące różnice, takie jak na przykład system kontroli, którego w przypadku Bitcoin nie ma.

Jest to twór zupełnie niezależny od Państw, polityki, gospodarki itd. Ma formę zdecentralizowaną, a tworzona, a raczej wydobywana jest przez użytkowników. Początkowo niewidzialna waluta posługiwali się maniacy komputerowi, którzy głównie uzasadniali swój wybór brakiem kontroli rządu nad nowymi pieniędzmi oraz anonimowością transakcji.

Z biegiem czasu jednak coraz więcej instytucji i sklepów znalazło się w gronie użytkowników nowego pieniądza. Kluczowym słowem jest tutaj zaufanie, którego w przypadku tej waluty musimy mieć absolutnie maksimum. Wszystko oparte jest o komunikacje internetową peer-to-peer.

Nie ma banku, który emitowałby pieniądze, a ich podaż zwiększana jest dzięki użytkownikom zwanym minors, czyli kopaczom. Jest to sposób na zarabianie na walucie, gdyż każdy użytkownik może zostać kopaczem. Wystarczy mieć komputer i odpowiednią ilość czasu w poszukiwaniu wirtualnych pieniędzy.

Wszystko dzięki programowi opartemu o specjalny algorytm. Nic w tym dziwnego w końcu autorem systemu jest wybitny informatyk..